Mariana Cîmpeanu | Atelier de creație
”Semne și însemne”
Sâmbătă, 5 octombrie 2024, între 19:00 și 22:00
Atelier de creație în care vom făuri împreună semne de carte și vom crea amintiri artistice folosind materiale și inspirații diverse. Participanții se vor bucura să-și descopere resursele creative împreună și vor păstra semnul de carte realizat în cadrul atelierului.
Prof. coordonator Mariana Cîmpeanu
Totodată, la Noaptea Albă a Galeriilor, poate fi vizitată și expoziția de pictură a dnei Mariana Cîmpeanu, al cărei vernisaj va avea loc pe 3 octombrie, începând cu ora 18:00 și va fi deschisă până pe 30 octombrie 2024. Bd. Lascăr Catargiu, nr 1, sector 1, București.
Dincolo de timp
Arta ca identitate
Evenimentul se bucură de prestigioasa susținere a Academiei Oamenilor de Știință din România.
Pe tot parcursul expoziției sunteți așteptați la activități multiple ce vor susține și întări demersul plastic al Marianei Cîmpeanu: ateliere pentru publicul iubitor de artă, dialoguri culturale pe teme variate și interdisciplinare susținute de invitați de elită, întâlniri cu artista, precum și inițiative de binefacere.
Programul evenimentelor:
Deschiderea expoziției este prezidată de Prof. univ. dr. ing. Doina Banciu, Președintele Academiei Oamenilor de Știință din România. Ne onorează prezența Prof. univ. dr. Ioan Cristescu, Director General al Muzeului Național al Literaturii Române.
Vineri, 4 octombrie: 10.00-23.00 | Noaptea Albă a Galeriilor
Sâmbătă, 5 octombrie: 11.00-13.00: Atelier de artă ,,AOSR alături de copii”| 10.00-23.00, Noaptea Albă a Galeriilor : Atelier de artă ,,Semne și însemne”
Marți, 8 octombrie: 11.00-17.00 | Atelier de artă realizat în colaborare cu grupul de susținere ,,Bucuria vindecării” coordonat de dna Cătălina Lițu. Prof. Mariana Cîmpeanu
Joi, 10 octombrie: 16.00-18.00 | Dialog cultural ,,Arta între Filosofie și Teologie”
Evenimentul va fi prezidat de prof. univ. dr. Mihai Bădescu, Președinte Secția a X - a Filosofie, Teologie, Psihologie a Academiei Oamenilor de Știință din România
Lansare de carte ,, Muguri de tăcere” | Autor Gheorghe Dănișor (membru titular AOSR), Traducere Diana Dănișor (membru asociat AOSR), Grafică Mariana Cîmpeanu (membru asociat AOSR), Recită actrița Adriana Guluțanu
Sâmbătă, 12 octombrie: 11.00-14.00 | În dialog cu pictorița Mariana Cîmpeanu
Joi, 17 octombrie 14.00-17.00 | Atelier de arta realizat în colaborare cu VEDRA , Prof. coordonator Mariana Cîmpeanu
Sâmbătă, 19 octombrie: 11.00- 14.00 | În dialog cu pictorița Mariana Cîmpeanu
Miercuri, 23 octombrie: 16.00-18.00 | ,,Valențele Feminității” coordonator prof. Camelia Petrescu, Invitat dna Maria Pîrvuțoiu - colecționar de artă | ,,Impresii de colecționar”
Joi, 24 octombrie: 17.00-18.00 | ,,Prevenția – arta de a trăi sănătos”,Invitat dr. Raluca Ghionaru – Președinte Asociația Română pentru Educație Pediatrică în Medicina de Familie (AREPMF)
Vineri, 25 octombrie: 11.00-14.00 | Workshop dedicat studenților, absolvenților și prietenilor Facultății de Arte, Universitatea Hyperion, Dialogul artelor - abordări contemporane
Sâmbătă, 26 octombrie: 11.00-13.00 | Atelier de artă realizat în colaborare cu AREPMF, Prof. coordonator Mariana Cîmpeanu
Marți, 29 octombrie: 16.00-18.00 | Dialog cultural ,,Dincolo de timp - Arta ca identitate”, Invitat dna Dr. Doina Hendre Biro - Centrul CODEX, Universitatea Babeș – Bolyai din Cluj - Napoca
Revelând temeiul vizual și socio-cultural al expoziției "Dincolo de timp - arta ca identitate", Mariana Cîmpeanu ne spune: "Tema expoziției cât și a întregului meu demers artistic a plecat de la moștenirea primită: religia creștină și tradiția populară. Din ambele direcții am extras simboluri și înțelesuri pe care le-am ,,transcris” în elemente de limbaj și mijloace de expresie plastică. Este un răspuns la nevoia mea, poate chiar la cea a omului contemporan mie, de echilibru, pace, nădejde, relaxare și de frumos. Propun o expoziție despre rătăcire și regăsire care te provoacă să iți aduci aminte al cui Chip ești și spre ce asemănare să tinzi!
Sugerez să petrecem împreună momente de bucurie care să ne ajute să actualizăm acele valori care transcend spațiul și timpul."
Vă așteptăm cu bucurie!
Pictorița Mariana Cîmpeanu se află la cea de a 20-a expoziție personală.
Artista și-a susținut doctoratul în Arte Vizuale la Universitatea de Vest din Timișoara, avându-l ca profesor coordonator pe Constantin Prut, iar masterul și licența în Pictură la Universitatea Națională de Arte București, la clasa maestrului Teodor Moraru.
Este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România - Filiala Pictură București, din anul 2000.
Dezvoltă o amplă activitate artistică, reflectată în numeroase expoziții personale și de grup, naționale și internaționale.
În cadrul Fundației Catharsis Art organizează și coordonează activități artistice creative, recreative, terapeutice și de voluntariat.
În prezent este cadru didactic al Facultății de Arte "Geo Saizescu" a Universității Hyperion din București.
Din anul 2024 devine membru asociat al Academiei Oamenilor de Știință din România.
Expoziția este deschisă în perioada 3 – 30 octombrie 2024
Program galerie: Luni-Vineri: 10:00 - 18:00 | Sâmbătă: 10:00 - 15:00
www.galeriaromana.ro